Rzym

"Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"... Zaprowadziły w końcu i nas ;) Stolicy Włoch nie trzeba nikomu przedstawiać. Niektórym może się ona kojarzyć głównie z filmami np. "Zakochani w Rzymie" Woody'ego Allena lub lekcjami historii. Tak czy inaczej, warto uwzględnić Rzym w urlopowych planach, choćby po to, by wypić aromatyczne caffe coretto (kawę z dodatkiem alkoholu) i skosztować przepysznego spaghetti al ragu (znanego u nas jako spaghetti alla bolognese). My wybraliśmy się do Wiecznego Miasta na 3-dniowy city break i z pewnością chcielibyśmy tam jeszcze wrócić.


Wybierając się do Rzymu, tak jak i w każde inne miejsce, warto wcześniej poczytać o lokalnych zwyczajach i bogatej historii miasta. Krótka lektura blogów dostępnych w Internecie odkryje przez nami również wiele ciekawostek np. dlaczego lepiej nie zamawiać samego latte, do której godziny prawdziwi Włosi piją cappuccino, dlaczego nie musimy zostawiać napiwków, czy warto zwiedzić Koloseum nocą i zaopatrzyć się w kartę Roma Pass, jak z Muzeum Watykańskiego sprytnym skrótem dostać się do Bazyliki omijając tłum turystów, co się dzieje z monetami wrzucanymi do fontanny di Trevi, na której rzymskiej świątyni wzorowany był kościół św. Aleksandra przy placu Trzech Krzyży w Warszawie... A jeśli nie chce się tracić czasu na wertowanie przewodnika czy Internetu, można po prostu ruszyć w miasto, by odkryć jego zakurzone zaułki i najwspanialsze działa sztuki :)


Koloseum to największy rzymski amfiteatr, wzniesiony został przez Cesarza Wespazjana w 72 r. n. e. Dawniej odbywały się tu walki gladiatorów, dziś jest to symbol Rzymu. Zwiedzanie warto zacząć z samego rana, zaraz po otwarciu. Później kolejki są gigantyczne. 

 Łuk Konstantyna wybudowany w 315 r. n. e.



Ocenia się, że amfiteatr mógł pomieścić ponad 50 tys. osób. Podłoga wykonana była z drewna i przysypana piaskiem, w który mogła wsiąkać krew. Pod nią znajdowały się podziemne korytarze, którymi wyprowadzano na arenę zwierzęta i gladiatorów. Ostatni spektakl odbył się w 523 r. W średniowieczu Koloseum przeszło w ręce Kościoła.




Forum Romanum nocą (w tle po prawej stronie widać Ołtarz Ojczyzny)

Forum Romanum stanowiło serce starożytnego Rzymu. To tutaj skupiało się życie miasta. był to największy i najważniejszy plac, miejsce spotkań i zebrań na przełomie VII i VI w. p.n.e. 


Ratusz miejski

Ołtarz Ojczyzny (Altare della Patria), zwany w skrócie Vittoriano, poświęcony jest pierwszemu królowi zjednoczonych Włoch Vittorio Emmanuele II. Obiekt został zaprojektowany w 1885 r., aby upamiętnić zjednoczenie Włoch w 1861 r. Jest to miejsce ważnych uroczystości państwowych.

Pomnik Wiktora Emmanuela II


Słynna fontanna di Trevi - powstała w I poł. XVIII w. Cztery kolumny dzielą fontannę na trzy nisze. Największa z nich to powóz Okeanosa - muszla zaprzęgnięta w konie. W niszach bocznych znajdują się statuy Obfitości i Zdrowia. Tradycją jest wrzucenie do wody monety, stojąc tyłem, co ma zagwarantować powrót do Rzymu.

Fontanna jest oblegana przez turystów zarówno w dzień, jak i w nocy.



Plac Hiszpański oraz słynne barokowe schody Trinita dei Monti. Ich kształt następujących po sobie falistych ram ma z założenia oddawać ruch morskiej fali.  

Panteon - jedna z najdoskonalszych antycznych budowli rzymskich. Zbudowano go na planie koła, wysokość budynku (43m) równa się jego średnicy. Powstał w II w. n.e. za panowania cesarza Hadriana jako świątynia poświęcona wszystkim bogom. 


Kopuła Panteonu miała w zamyśle przedstawiać gwiezdne sklepienie. Jedynym źródłem światła jest otwór w dachu o średnicy 9 m, symbolizujący słońce. 

Fontanna Czterech Rzek i kościół Sant'Agnese in Agone na placu Navona. 

Kształt placu odzwierciedla rysunek stadionu Domicjana, na ruinach którego został zbudowany. Stadion wzniesiono na Polu Marsowym pod koniec I w. Odbywały się tu przede wszystkim wyścigi rydwanów.

Fontanna Neptuna


Bazylika św. Piotra. W miejscu, w którym miał znajdować się zgodnie z tradycją grób św. Piotra, nawrócony cesarz Konstantyn w 324 r. rozpoczął budowę poświęconej apostołowi.




Papież  Franciszek

Plac św. Piotra



Bazylika


Grób Jana Pawła II

Pieta Michała Anioła

Mur Muzeum Watykańskiego



Kaplica Sykstyńska. Jej nazwa pochodzi od imienia jej fundatora - papieża Sykstusa IV della Rovere. Na prawej ścianie przedstawione są sceny z życia Jezusa, a na lewej z życia Mojżesza. Sklepienie namalował Michał Anioł w latach 1508-12. Fresk przedstawia w dziewięciu odsłonach biblijne dzieje ludzkości.

Słynne schody w Muzeach Watykańskich

Papamobile

Kiedyś papieże "wozili się" takimi brykami ;)

Zamek św. Anioła. Powstał na początku II w. jako mauzoleum cesarza Hadriana. Na przełomie V i VI w. Teodoryk wielki, król Ostrogotów, przekształcił je w więzienie. Za jego przykładem poszli papieże, którzy używali zamku do przetrzymywania więźniów. W XVI w. zamek stał się siedzibą papieży, a także ich schronieniem. Fortecę łączyło z Watykanem tajne przejście.Obecnie mieści się tu muzeum.

Ekstaza świętej Teresy – barokowa grupa rzeźbiarska wykonana przez Giovanniego Lorenzo Berniniego w latach 1647-52 na zamówienie kardynała Cornaro do jego kaplicy rodowej przy kościele Santa Maria della Vittoria




Podpisy do zdjęć pochodzą z przewodnika "Rzym. Travelbook", Wydawnictwo Helion

Instagram